تکنولوژی جدید وای فای 6 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

wifi6

 

دهه گذشته زندگی ما را هرچه بیشتر درگیر فضای آنلاین کرده است و اینترنت بی سیم به ایجاد امکان انتقال در آن کمک کرده است. آخرین نسخه این فناوری WiFi 6 است تحت استاندارد 802.11ax  IEEE معرفی شده است.

مطالعه بیشتر تکنولوژی LiFi

اصطلاح وای فای “Wi-Fi” توسط سازمان غیرانتفاعی WiFi Alliance ایجاد شده است و به گروهی از پروتکل های شبکه بی سیم گفته می شود که براساس استاندارد شبکه IEEE 802.11 ساخته شده اند. WiFi از اواخر دهه 90 میلادی شروع به کار کرده است و در دهه گذشته به طور چشمگیری بهبود یافته است.

مطابق شکل نمایش داده شده در بالا، با گذشت زمان، استانداردهای جدیدی با پهنای باند بالاتر ارائه شد که در ادامه توضیح مختصری برای هریک از این استانداردها داده خواهد شد.
استاندارد 802.11b:(WIFI 1)

اولین استاندارد در ارتباطات شبکه‌ی بی‌سیم که در سال 1999 میلادی ارائه شد، پهنای باندی معادل ارتباطات کابلی مرسوم در آن زمان یعنی 11 مگابیت بر ثانیه را بر روی باند 2.4 گیگاهرتز ارائه می‌داد.
استاندارد 802.11g:(WIFI 2)

پس از گذشت حدود 4 سال در سال 2003 استاندارد 802.11b معرفی شد که امکان ارائه‌ی پهنای باند حدود 54 مگابیت برثانیه را برروی باند 2.4 گیگاهرتز فراهم می‌کرد.
استاندارد 802.11a:(WIFI 3)

این استاندارد هم‌زمان با استاندارد 802.11g ارائه شد و دقیقاً همان میزان از پهنای باند را در اختیار کاربران قرار می‌داد. تنها فرق این استاندارد با استاندارد 802.11g استفاده از باند 5 گیگاهرتز به‌جای باند 2.4 گیگاهرتز است.

استاندارد 802.11n:(WIFI 4)

استاندارد 802.11n در سال 2009 معرفی شد. این استاندارد امکان ارسال داده در هر دو باند فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتزی را دارد و در بهترین وضعیت سیگنال‌دهی می‌تواند تا پهنای باند 600 مگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد.

استاندارد 802.11ac:(WIFI 5)

در سال 2013 استانداردی معرفی شد که امکان انتقال داده تا سرعت 1.3 گیگابیت بر ثانیه را فراهم کرد. این استاندارد که بر روی باند فرکانسی 5 گیگاهرتز فعال است باعث شد که تحولی بزرگ در ظرفیت‌های ارتباطی زیرساخت شبکه‌ بی‌سیم ایجاد شود. همچنین در سال 2016 نسخه‌ی جدید از این استاندارد به اسم 802.11ac Wave 2 ارائه شد که پهنای باند 6 گیگابیت بر ثانیه در آن فراهم شده بود.

استاندارد 802.11ax:(WIFI 6)

در سال 2019 آخرین استاندارد شبکه‌های بی‌سیم به نام 802.11ax معرفی شد که این استاندارد به نام وای فای6   (Wi-Fi 6) معروف شده است. اولین تغییر بزرگ در این استاندارد این است که سرعت بالقوه سریعتری را فراهم می کند. وای فای 6 قابلیت انتقال داده تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه برای کاربرانی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند را فراهم می‌کند. دو فناوری اصلی، تجهیزات دارای این استاندارد را سریع‌تر می کنند: «MU-MIMO» و «OFDMA».

MU-MIMO که به معنی «چند ورودی، چند خروجی چند کاربره» است همین حالا هم در بسیاری از روترهای فعلی وجود دارد اما در وای فای 6 با آپدیت جدیدی همراه شده است. این تکنولوژی به روتر امکان می دهد که به جای اینکه در هر زمان، داده‌ها را تنها به یک دستگاه ارسال یا از آن دریافت کند و سپس نوبت به دستگاه بعدی برسد، با چندین دستگاه ارتباط داشته باشد. در حال حاضر MU-MIMO (بخوانید ام یو مایمو) در روترها امکان ارتباط همزمان با 4 دستگاه را فراهم می کند. در وای فای 6 این عدد به 8 مورد می‌رسد. OFDMA هم مخفف Orthogonal Frequency Division Multiple Access می باشد که ارسال داده ها به چندین دستگاه به طور همزمان را ممکن می کند. تمامی اینها موجب می‌شوند میزان محموله‌های داده منتقل شده بین روتر و دستگاه‌ها بیشتر شود. از دیگر قابلیت‌های استاندارد وای فای 6 در مقایسه با استاندارد WIFI 5، امکان ارائه‌ی سرویس بر روی هر دو باند فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتز است.

سرعت احتمالاً مهمترین چیز برای یک کاربر عادی است ، خصوصاً برای دوستداران بازی ، اما مزیت شبکه وایرلس بیشتر از این است. WiFi 6 علاوه بر سرعت در بهبود امنیت نیز قدم هایی را برداشته است. Wi-Fi Protected Access (WPA) یک پروتکل امنیتی WiFi رایج است که از رمزهای عبور برای رمزگذاری استفاده می کند. برای ورود به شبکه WiFi ، هر زمان رمز ورود لازم است ، WPA دست به کار می شود. WPA2 از مدت ها قبل استاندارد بوده است اما با WiFi 6 در حال تغییر است. یکی از بزرگترین پیشرفت ها، اجرای افزایش امنیت رمز عبور از طریق سیستم Dragonfly Key Exchange است که به آن SAE یا همزمانی تأیید اعتبار برابر(Simultaneous Authentication of Equals) نیز گفته می شود. این روش احراز هویت با استفاده از روشی پیچیده تر برای برقراری ارتباط با شبکه Wi-Fi ، کرک کردن رمزهای عبور را سخت تر می کند.

یکی دیگر از پیشرفت های رو به جلو که در WiFi 6 گنجانده شده است ، Target Wake Time (TWT) ،( توانایی افزایش عمر باتری) در برخی از دستگاه ها است. این فناوری امکان ارتباط موثرتر بین روتر و دستگاه در زمان استفاده و یا عدم استفاده را فراهم می کند. با برقراری ارتباط موثر با دستگاه WiFi و فقط فعال کردن آن در مواقعی که باید مورد استفاده باشد ، دستگاه شما زمان و انرژی کمتری را صرف جستجوی سیگنال بی سیم می کند. این می تواند عمر باتری را افزایش دهد.

نمایشگر های تجاری یا صنعتی 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *