مدیریت شهری امروزه یکی از بزرگترین مسائل پیش روی مدیران شهری است و اهمیت آن تا این حد است که در رتبه بندی استانداردهای شهری تاثیر بسزایی دارد ، با گسترش شهرها و هجوم مردم برای بهره بردن از امکانات شهری به شهرها دغدغه های فراوانی از قبیل ازدحام جمعیت ، ترافیک شهری ، آلودگی هوا و محیط زیست ، اتلاف زمان و انرژی و ……. کارشناسان و متخصصان را بر آن داشته که در پی راهکارهایی جهت حل این معضلات باشند.

 

با اینکه بصورت کلی مدیریت شهری شامل اجزای گوناگونی می باشد شاید یکی از مهمترین اجزای آن مدیریت هوشمند حمل و نقل می باشد که تاثیر مستقیمی در مدیریت سایر بخشهای مدیریت شهری دارد.

بصورت کلی ITS به مجموعه فرآیندهایی اطلاق می گردد که باعث هماهنگی بین اجزای موثر در ارتباطات شهری از قبیل وسایل نقلیه ، علائم راهنمایی و رانندگی ، دوربین های نظارت تصویری ، شرایط آب و هوایی ، حوادث و اتفاقات احتمالی ، تصمیمات مدیریتی در شرایط اضطراری و ….. می باشد که نتیجه این هماهنگی ها باعث سهولی در جابجایی افراد و حمل و نقل کالا در سطح شهرها و حتی سطح کشور در کوتاهترین زمان ممکن می باشد.

 

مهمترین بخش سیستم حمل و نقل شهری دوربین ها می باشند که با قابلیت های خاصی که دارند گروهی خاص از دوربین ها را شامل می شوند.این دوربین ها با مجهز بودن به تکنولوژی های کنترل سرعت موثرترین جزء این سیستم هوشمند می باشد.

شرکت ریتون افتخار دارد که نمایندگی برندهای معتبری را در این نوع محصولات را دارا می باشد:

  1. Sensys Gatso                 ساخت کشور سوئد
  2. Tattile                            ساخت کشور ایتالیا
  3. ARH                                  ساخت کشور رومانی

اطلاعات اخذ شده از دوربین ها پس از جمع آوری و پایش می تواند ابزار بسیار مناسبی در دست کارشناسان و متخصصان جهت مدیریت هوشمند شهری قرار بگیرد تا به هدف آنان که مدیریت دقیق و هوشمند شهری می باشد نائل شوند.