مانیتورینگ

اصول طراحی مراکز مانیتورینگ و پایش تصویر

همواره در طراحی و پیاده سازی مراکز کنترل ترکیبی از تکنولوژی های زیر شامل تجهیزات سخت افزاری و سامانه های نرم افزاری در کنار هم قرار می گیرند که به اجمال به معرفی آنها در ادامه می پردازیم. ایجاد یک مرکز کنترل مناسب برای پروژه مستلزم دید فنی کامل و تحلیل کافی بر روی پروژه و ایجاد مستندات متناسب می باشد تا بتوان یک راهکار جامع و یکپارچه و کارآمد طراحی و اجرا نمود. لذا پیش از شروع بررسی هر طرح فنی و تحلیل نیازمندی موجود، بهتر است از جدیدترین تکنولوژی های موجود در این زمینه مطلع شد و برند های مطرح و قوی را شناسایی نمود تا پس از آن با بررسی توانمندی و امکانات آنها بتوان نیازهای پروژه را مرتفع نمود.

اصول طراحی مرکز مانیتورینگ

 • تحلیل محتوای مورد نیاز در مرکز مانیتورینگ و توجه به نحوه ی ارائه آن در نمایشگر
 • کارشناسی روش انتقال تصاویر و محتوا با حفظ کیفیت، دسترسی پذیری و سرعت کافی
 • طراحی و فضا سازی مناسب جهت چینش صحیح اپراتورها، کارشناسان و مدیران در مرکز مانیتورینگ
 • طراحی ابعاد و چینش نمایشگر و فاصله و ارتفاع آن متناسب با محتوا و فضای مرکز مانیتورینگ
 • استفاده از کنترلر گرافیکی و نرم افزار قدرتمند و متناسب با نیازمندی مرکز مانیتورینگ
 • طراحی زیر ساخت برق و شبکه استاندارد و با ثبات
 • طراحی دکوراسیون استاندارد دارای نور هوشمند و کافی و فضای راحت برای اپراتورها
 • طراحی سیستم صوت و مدیریت هوشمند زیرساخت ها در مرکز مانیتورینگ

بررسی و تحلیل اجزای مرکز مانیتورینگ

  1. نمایشگر های ویدئووال (Video Wall)

پیشرفته ترین تکنولوژی حال حاضر در زمینه تولید نمایشگرهای تجاری استفاده از پنل های IPS LCD می باشد ریتون از محصولات کمپانی های زیر استفاده می نماید:

   1. نمایشگرهای LG
   2. نمایشگرهای BENQ

این شرکت با تمرکز بر شعار یک راهکار با یک شرکت سعی در ارائه راهکار جامع و یکپارچه در حوزه های مختلف نظارت تصویری و مانیتورینگ دارد و نتیجه این تمرکز و هدفمند سازی شرکت تولید با کیفیت و قابل رقابت با محصولات آمریکایی و اروپایی بوده است. نمایشگرها از پنل های S-IPS با کیفیت Full-HD و زاویه دید گسترده 178 درجه استفاده نموده است. این نمایشگرها مجهز به تمامی اینترفیس ها و یا ورودی های گرافیکی شامل HDMI/DP/VGA/DVI می باشد. در تولید این نمایشگرها با رعایت تمامی استاندارد های فضای تجاری به عمر مفید بیش از 60.000 ساعت رسیده است که رکورد مهمی می باشد. حاشیه فاقد تصویر(Bezel-to-Bezel) در این نوع نمایشگرها دارای 3 نوع 3.5mm, 1.8mm, 0.9mm می باشد که در طراحی فضای اتاق کنترل یک استاندارد بین المللی می باشد. این نوع نمایشگرهای صنعتی قابلیت چینش نامحدود در کنار یکدیگر و ایجاد دیوار تصویری گسترده با تکنولوژی درونی Daisy Chain 4K را داراند که البته در پروژه های اتاق کنترل به جای این تکنولوژی از کنترلر های گرافیکی جهت افزایش کیفیت و کارایی تصویر بهره گیری می شود. در تکمیل توانمندی این نمایشگر باید اشاره نمود کارایی کامل و ثبات فعالیت در کنار ساده ترین تنظیمات و محیط کاربری آسان برای اپراتور مرکز کنترل در کنار هم باعث برتری بی تردید آن شده است.

  1. کنترلرهای گرافیکی

برای راه اندازی یک ویدئووال بزرگ در مرکز کنترل یه پروژه راهکاری های زیادی در دسترس کارفرما نیست زیرا نیازمندی زیر گزینه های انتخابی را بسیار اندک می کنند:

  • نیاز به ورودی های متنوع سخت افزاری، گرافیکی و شبکه همزمان به نمایشگر از جمله انواع تصاویر سیستم های نظارت تصویری و دوربین های کنفرانس و یا سامانه های مدیریتی و نظارتی
  • تعدد تصاویر سیستم های نظارت تصویری مورد نیاز
  • کیفیت بالای تصاویر ورودی به نمایشگر تا رزولوشن 4K
  • نیاز به چینش های متفاوت تصاویر در ویدئووال به صورت متغیر در زمان های متفاوت و موقعیت های اضطراری پروژه
  • پردازش گرافیکی حجیم و پیچیده به دلیل لزوم استفاده همزمان از انواع متنوع تصاویر با کیفیت بالا

در این شرایط نمی توان از کنترلر های به اصطلاح Embedded و سوئیچر های گرافیکی استفاده نموده زیرا توانایی پوشش بیشتر بخش های فوق را ندارد و می بایست از کنترلر های PC-Based و یا همان سرور های گرافیکی قدرتمند با توانایی ارائه چندین پورت گرافیکی ورودی و خروجی و قابلیت نصب هرگونه نرم افزار و سامانه استفاده نمود.

در این بین تعداد تولید کننده های واقعی این نوع محصول در دنیا بسیار اندک بوده و به چند برند محدود می شود. که پیشنهاد فنی این شرکت بر اساس محصولات شرکت Datapath انگلستان که از بزرگترین و قدیمی ترین تولید کنندگان این نوع کنترلر می باشد قرار دارد.

Datapath در سال 1982 در انگلستان با هدف بازار جهانی در بیش از 100 کشور دنیا شروع به فعالیت نموده است و در حال حاضر رتبه نخست در تنوع و توزیع متعدد کنترلر و کارت های پردازش گرافیکی مرتبط در جهان را داراست. این شرکت با حفظ کیفیت کالا و تمرکز بر روی پردازش سریعتر به همراه قیمت پایین توانست به سرعت به جایگاه نخست این صنعت دست پیدا کند.

این شرکت صاحب معماری پردازشی اختصاصی خود جهت کاهش وابستگی به پردازشگر های CPU و حافظه RAM قدرتمند بوده و به دلیل توانسته کنترلر هایی با تعدد پشتیبانی از پورت های گرافیکی ورودی و خروجی متعدد با هزینه قابل قبول تولید و عرضه نماید.

این نوع کنترلر های PC-Based با بهره گیری از انواع پردازنده های Intel Xeon & Core i و همچنین Windows 10 , 7 قابلیت نصب هرگونه نرم افزار مدیریتی، گرافیکی، پردازشی و اتصالات شبکه را دارند و این باعث پوشش 100 درصد نیازمندی پروژه ها می گردد.

*نکته مهم*
البته این امر مستلزم تحلیلی دقیق و کامل از نیازمندی گرافیکی، پورت های سخت افزاری ورودی و یا خروجی، رزولوشن ها و توان پردازشی مورد نیاز پروژه و زیرساخت های ارتباطی موجود می باشد تا بتوان کنترلر را بر اساس نیازمندی طراحی و سفارشی سازی نمود.

همچنین این نوع کنترلر در جهت افزایش کارایی به پر سرعت ترین نوع هارد دیسک های SSD پرظرفیت مجهز بوده و قابلیت اتصال به انواع Storage را نیز دارند.