راهکارهای جامع امنیتی و نظارت تصویری

مبحث امنیت به اندازه ای مهم و حیاتی است که هیچ سازمان ، ارگان و حتی شرکت خصوصی، هیچ گونه شکی نسبت به تجهیز مراکز خود به این تجهیزات ندارند ، چون آن را ضامن فعالیت در سایه امنیت می دانند ، تا آنجا که حتی امنیت مرزها و استقلال کشورها به آن بستگی دارد.

مواردی که می توان در این حیطه تخصصی گنجاند عبارتند از :

  • تجیزات نظارت تصویری و نرم افزارهای مرتبط با آن
  • تجهیزات کنترل هوشمند ورود و خروج
  • گیتهای امنیتی
  • سیستم های هوشمند آلارم و هشدار

شاید بتوان مهم ترین بخش این گروه را سیستم های نظارت تصویری نامید. که در این بخش نیز، دوربین بیشترین اهمیت را دارا می باشد. دوربین ها امروزه به کمک پیشرفت چشمگیر تکنولوژی دارای قابلیتهای ویژه ای هستند و کمک شایانی به امر نظارت و امنیت می نمایند. مهم ترین پیشرفتی که در دوربین ها در سالیان اخیر بوجود آمده قرار گرفتن آنها در یک شبکه گسترده می باشد که اصطلاحا به این نوع از دوربین ها IP Camera می گویند. با توجه به قرار گیری در یک شبکه امتیازات بزرگی را برای کاربر بوجود می آورد. دسترسی راحت در بستر شبکه ، امکان عیب یابی سریع ، استفاده از نرم افزارهای مدیریت نظارت تصویری تنها بخشی از امتیازات این تکنولوژی در دوربین ها می باشد.

دوربین ها دسته بندی های متنوعی بر اساس قابلیتهای خود دارند ، از جمله این دسته بندی ها می توان به دوربین های سنجش سرعت ، دوربین های پلاک خوان ، دوربین های بیومتریک ، دوربین های حرارتی، دوربین های متحرک و غیره نام برد. یکی دیگر از کاربری های سیستم های نظارتی استفاده آنها در مراکز و مجتمع های تجاری می باشد که علاوه بر بحث تامین امنیت می تواند کمک شایانی به تحلیل اطلاعات در مورد تجمع مراجعه کنندگان ، چیدمان فروشگاه ها و بسیاری از برنامه ریزی های این مراکز نماید. متاسفانه در کشور ما طراحی این قبیل پروژه ها کاملا متکی بر تجربه می باشد و نداشتن اطلاعات دقیق از قابلیت ها و تکنولوژی های نوین در این زمینه می تواند بهره وری و استفاده صحیح از این تجهیزات را با مشکلات عدیده ای روبرو نماید و در نهایت باعث اتلاف انرژی و هزینه های سنگین در این زمینه گردد.